Riksspelman Lars-Olof Ejstes

 

SPELPLAN

Senast ändrad
22-aug-14 15:41
SPELPLAN

Tidigare spelningar: 2009 / 2010 /2011 /2012/ 2013 / 2014

Spelplan 2014

19/9 19.30 Invigning av väg till Husabyborgen Husaby Helena Ambertson
13/12 19.00 Underhållning Västgöta Gille i Malmö  

Utförda 2014

3/8 16.00 Friluftsgudstjänst Skofteby kyrkplats  
2/8   Spelmansstämma Odensåker  
26/7 18.00 Musikgudstjänst
"Bach till Ejstes"
Ga. Suntaks kyrka  
6/7 18.00 Kyrkans sommarkväll i Stadsträdgården Lidköping  
1/7 19.00 Musikgudstjänst S Lundby kyrka Markus Hagberg
29/6 20.00 Musikgudstjänst
"Bra Låtar"
Skälvums kyrka  
29/6 11.00 Friluftsgudstjänst
"I biskop Thurgots fotspår" Skara stift 1000 år
Karleby gamla kyrkplats Anders Hillergren
Bibbi Björlander
Stig Ljungwald, Kjell Fristedt
21/6 11.00 Gudstjänst Fågelö kapell Bibbi Björlander
20/6 20.30 Musikgudstjänt Fredsbergs kyrka Anton Glans
20/6 14.30 Friluftsgudstjänst Karleby hembygdsgård Agneta Ström
7/6 14.30 Vigsel Eggby kyrka  
5/6-   Ransäterstämman    
29/5 18.00 Musikgudstjänst Medåkers kyrka  
29/5 10.00 Friluftsgudstjänst Götlunda, Arboga Åsa Westerberg
28/5 11.00 Begravningsgudstjänst N.Kyrketorps kyrka Annbritt Karlgren
25/5 18.00 "I välsignan och fröjd" Vara kyrka A-L Andersson
11/5 11.00 Mässa Nicolaikyrkan Johan Sundström, Kör
4/5 17.00 Sankta Elin Götene kyrka Eva Ahlberg
3/5 19.00 Spel till polskedans Orsa hembygdsgård Andrea Lätt
21/4 18.00 Påskens psalmer&sånger Elings kyrka A-L Andersson
19/4 23.30 Påsknattsmässa Husaby kyrka Helena Ambertson, Anders Thorén
18/4 11.00 Gudstjänst N.Kyrketorps kyrka Ann-Britt Karlgren
16/3 11.00 Gudstjänst Nicolaikyrkan, Lidköping Johan Sundström, Kör
1/3   Dopgudstjänst    
16/2 18.00 Cafémässa Vedums församlingshem A-L Andersson
8/2 11.00-13.00 Underhållning vid Skövde hembygdsföreningen 90 år Helénsparken, Skövde  
31/1 14.00 Begravning S:ta Birgittas kapell, Skövde  

 

Utförda 2013

31/12 16.00 Nyårsbön Norra Härene kyrka Jenny Karlsson
31/12 14.00 Nyårsbön Lindärva kyrka Jenny Karlsson
27/12 19.00 "Lekstuga" Hönsa bygdegård  
26/12 18.00 Julmusik Björsäters kyrka Kristina Gustavsson
26/12 16.00 Julmusik Odensåkers kyrka Kristina Gustavsson
25/12 07.00 Julotta Fågelö kapell Bibbi Björlander
24/12 23.30 Midnattsgudstjänst S:t Johannes kyrka, Hentorp Lasse Hagström
24/12 11.00 Julbön Kosta äldreboende A-K Palm
24/12 10.00 Julbön Ekeberga kyrka A-K Palm
22/12 18.00 Julkonsert Tuns kyrka Per Bjelkeflo, körer
15/12 17.00 Julkonsert Järpås kyrka Per Bjelkeflo, Järpåskören, barnkör
8/12 11.00 Elfri gudstjänst Skälvum Helena Ambertson
6/12 20.00 Andrum Flämslätt Anna.karin Elfstrand
1/12 18.00 Adventsmusik Längjums kyrka Margaretha Plumpuu, kör
22/11 19.00 Underhållning vid Skaraborgsakademin Residenset, Mariestad Landshövdingen
3/11 18.00 Allhelgonamusik Trästena kyrka Maria Jonsson
3/11 16.00 Allhelgonamusik Hjälstad kyrka Maria Jonsson
2/11 18.00 Allhelgonamusik Ekeskogs kyrka Maria Jonsson
2/11 16.00 Allhelgonamusik Fägre kyrka Maria Jonsson
27/10   Spel till danskurs "Värmlandspolskor" Eggvena bygdegård  
13/10 11.00 Gudstjänst Torsö kyrka

Anders Börjesson

6/10 11.00 Gudstjänst Elings kyrka Kör, A-L Andersson
19/9 15.00 Underhållning Skene församlingshem  
9-14/9   Älgjakt Östfjället/Sälenfjällen  
1/9 19.00 Musikgudstjänst Hasslösa kyrka

Kör, Ing-Marie Johansson

31/8 16.30 Underhållning Skövde golfklubb  
31/8 15.00 Vigsel Våmbs kyrka  
30/8 12.30-13.30 Lunchmusik Residenset, Mariestad  
25/8 19.00 Musikgudstjänst Vartofta-Åsaka kyrka  
25/8 14.00 Porslinsfestival DINA-scenen Harald Kennemark, Orsa spelmän bl a
24/8 15.00 Vigsel Grimsnäs Herrgård  
11/8 16.00 Friluftsgudstjänst Saleby Hembygdsgård Christina Graneheim
4/8 19.00 Sommarmusik Segersta kyrka Alf Hågedal, Dragspel
3/8 18.00 Konsert&Spelmansstämma Odensåkers kyrka Jon Sirén
31/7 19.00 Sankta Elin Götene kyrka Eva Ahlberg
28/7 16.00 Friluftsgudstjänst Skofteby Åsa Davidsson
25/7 19.00 Musik i sommarkväll
"Bach och folk-musiken"
Ålems Kyrka Helena Ambertson
6/7 14.00 vigsel Vads kyrka Cecilia Löfgren
6/7   Matmarknad Läckö slott Folkdanslaget
29/6 kväll Underhållning Mora Föreningen Norden
22/6 20.00 Sommarmusik Lugnås kyrka  
22/6 15.00 Friluftsgudstjänst Nicolaiparken  
21/6 eftermiddag Midsommarfirande Örthagsparken, Lidköping Folkdanslaget
21/6 16.00 Underhållning Örthagsparken, Lidköping  
15/6 16.00 Vigsel Karlbergs slott  
7-9/6   RANSÄTERSTÄMMAN Ransäter  
6/6   Nationaldagsfirande Stadsparken Lidköping Folkdanslaget
1/6 18.00 Körkonsert Mora Kyrka S.Runbäck, kör, instr.
26/5 18.00 Konsert Sala sockenkyrka Margaretha Alkstål, kör
23/5 19.00 Våravslutning Strängnäs Per Alkstål
17/5 19.00 Jubileumskväll Allégården Göteborg  
15/5 19.00 Konsert "Inredia", Tibro  
5/5 18.00 Musikgudstjänst Husaby kyrka

Helena Ambertson

21/4 18.00 Musikgudstjänst Götlunda kyrka(Arboga)  
1/4 18.00 Musikgudstjänst Bitterna kyrka Anna-Lena Andersson
30/3 23.30 Påsknattsmässa Husaby kyrka Anders Thoren, trumpet; Helena Ambertson, orgel
29/3 11.00 Långfredagsgudstjänst Norra Kyrketorps kyrka Yvonne Conradsson
23/2 17.00

Bach och Folklåtar

S:t Johannes kyrka, Hentorp Lasse Hagström
10/2 16.00 familjegudstjänst Sandareds kyrka Eva Kälvelid, barnkör
10/2 11.00 Musikgudstjänst Vedums församlingshem Anna-Lena Andersson
1/1 17.00 Gudstjänst Älghults kyrka Elisabeth Ernstig

 

Utförda 2012

31/12 18.00 Nyårsmässa Järpås kyrka Per Bjelkeflo
31/12 16.00 Nyårsbön Trässbergs kyrka Ing-Marie Johansson
31/12 14.00 Nyårsbön Sävare kyrka Ing-Marie Johansson
26/12 10.00 Gudstjänst Kumla kyrka Jörgen Martinsson
24/12 23.00 Midnattsmässa Hjälsta kyrka Maria Johnson, kör
16/12 12.00-14.00 Julmusik på sta´n Särnmarkshuset& Kopparporten Daniel Westin
15/12 17.00 Julsångsgudstjänst Eks kyrka Agneta Ström Damkör
8/12 17.00 Julkonsert Örslösa kyrka Körer, Per Bjelkeflo
2/12 17.00 Musikgudstjänst Ullervads kyrka

Kör, Christina Gustavsson

2/12 11.00 Adventsgudstjänst Sjogersta kyrka Yvonne Conradson
4/11 18.00 Minnesgudstjänst Häggesleds kyrka Per Bjelkeflo
4/11 10.00 Musikgudstjänst Fägre kyrka Maria Johnson
3/11 18.00 Musikgudstjänst Ekeskogs kyrka Maria Johnson
3/11 11.00 Gudstjänst S:ta Helena kyrka Kör, Brita Söderberg
14/10 18.00 Musikgudstjänst Sa Lundby kyrka Kör, A-L Andersson
10/10 14.00 Underhållning S:t Johannes kyrka,Skövde  
30/9 heldag Låtkurs   Ungdomsringen
29/9 19.00 Musikgudstjänst Vads Kyrka, Tidan  
21/9 12.00 Begravning S:t Lukas kyrka Lars Hagström
9/9-15/9   ÄLGJAKT Sälen  
7/9 12.00 Invigning Hjordnära mejeri, Hjo Jon Sirén
12/8 16.00 Friluftsgudstjänst Saleby hembygdsgård Christina Granehejm
11/8 18.00 Sommarmusik Beatebergs kyrka Alf Hågedal
4/8   Spelmansstämma Odensåker  
29/7 18.00 Musik i Sommarkväll Götlunda kyrka, Arboga  
24/7 19.30 "Musik till eftertanke" Begravningskapell, Skara Reijbjörn Carlshamre
19/7 20.00 Folkliga psalmer och koraler Skälvums kyrka Helena Ambertson
14/7 18.00 Folkliga psalmer och koraler Karlsrogården,Öxnered Helena Ambertson
7/7 14.00 Vigsel Olof&Sara Silverfallen  
1/7 14.00 Friluftsgudstjänst "Odeli" Ö Markus Hagberg
24/6 11.00 Gudstjänst Mariestads Domkyrka Annika Pålsson
23/6 15.00 Friluftsgudstjänst Nicolaiparken Peter Enerbäck
10/6 19.00 Sommarmusik Mölltorps kyrka Kör, Gabriella Olofsson
8-10/6   RANSÄTERSTÄMMAN    
27/5 11.00 Lovsångsgudstjänst Vedums kyrka A-L Andersson, Kör
24/5 12.30 "Födelsdagskalas" Församlingshemmet, Mariestad Bibbi Björlander
17/5 11.00 Friluftsgudstjänst

"Ejstes på gudstjänst i det fria"

Härjevads ga kyrkplats Christina Granehejm
9/4 18.00

Musikgudstjänst med fiol och tramporgel

Hagelbergs kyrka Harald Kennemark
7/4 23.00 Påsknattsmässa Husaby kyrka Anders Thorén, Helena Ambertson
6/4 17.00 Musik och lyrik Varvs kyrka Kerstin Lundh
5/4 18.00 Skärtorsdagsmässa S:ta Helena kyrka,Skövde Brita Söderberg
24/3 19.00 Konsert+dans Kulturhuset, Skövde Harald Kennemark
15/3 14.30 "Födelsdagskalas" Församlingshemmet, Mariestad Bibbi Björlander
11/3 14.00 Gudstjänst Järpås kyrka Järpåskören, Per Bjelkeflo
3/3 17.00 Hela världens konsert Nicolaikyrkan, Lidköping Divers artister
11-12/2   Folkmusik kurs Vara Folkhögskola  
1/2 18.15 Vardagsmässa Götene kyrka Håkan Brattgård
29/1 18.00 Musikgudstjänst Kållands-Åsaka kyrka  
12/1 15.00 Grötfest Nicolaigården Spelmanslaget
8/1 16.00 Julgransdans Däldernas kapell Kristina Stridsborg
8/1 14.00 Gudstjänst Käpplunda gärde Kristina Stridsborg
6/1 16.00 Musikgudstjänst Björsäter kyrka Stefan Gustafsson, Kristina Gustafsson
5/1 14.00 Begravning S:ta Birgittas kapell  
1/1 18.00 Mässa Källby kyrka B-M Lindgren

 

 

 

 

Början av sidan

 

 

 

 

Utförda uppdrag 2011

31/12 19.00 Nyårsbön Lindärva kyrka  
27/12 19.00 Tredjedag-jul-Lekstuga Hönsa bygdegård  
24/12 23.30 Midnattsmässa Timmersdala kyrka Ursula Strömer
18/12 18.00 Julkonsert Tun kyrka Per Bjelkeflo, Kör,
m fl
11/12 10.00 Gudstjänst S:t Matteus kyrka, Skövde Brita Söderberg, kör
4/12 11.00 Högmässogudstjänst Mariestads domkyrka Bibbi Björlander
27/11 15.00 Adventsmusik Tråvad kyrka M. Plumpuu
27/11 11.00 Gudstjänst Sjogersta kyrka Yvonne Konradsson
20/11 18.00 Musikgudstjänst Örslösa kyrka Per Bjelkeflo, kör
11-13/11 NORD 11 http://nord11.com/program.html Sälen
6/11 18.00 Musikgudstjänst Häggesled kyrka Per Bjelkeflo
5/11 18.00 Musikgudstjänst Härjevads kyrka  
5/11 16.30 Minnesgudstjänst Hoppets kapell, Lidköping Kristina Hedlund
5/11 15.00 Minnesgudstjänst Hoppets kapell, Lidköping Kristina Hedlund
4/11 15.00 Musik&lyrik S:ta Birgittas kapell, Skövde Ingegerd Idar, Korndal
23/10 11.00 Hemvändardag Timmersdala kyrka Ulla Larsson
9/10 18.00 Tacksägelsegudstjänst Bällefors kyrka Maria Johnson
9/10 16.00 Familjegudstjänst Mo kyrka Barnkör, Maria Johnson
25/9 11.00 Gudstjänst m diakonmottagning Lerdala kyrka Ulla Larsson
19/9 14.00 Underhållning vid dagledigträff Hasslösa församlingshem
12-17/9 ÄLGJAKT Sälen
28/8 14.00 Musikgudstjänst Bitterna kyrka A-L Andersson
21/8 14.00 Friluftsgudstjänst Söne Åke Nyqvist
16/8 19.00 Sommarmusik "Lasse&friends Mariestads domkyrka Lasse H mfl
14/8 19.00 Musikgudstjänst med fiol och tramporgel Ugglums kyrka Harald Kennemark
13/8 14.00 Kör och visfestival Sjötorp
7/8 16.00 Friluftsgudstjänst Saleby Hembygdsgård
6/8 18.00 Musikgudstjänst med spelmansstämma Odensåkers kyrka Helena. Ambertsson, Lasse Hagström, J-E Wadén
4/8 19.00 Allsångskväll Storebergs kafé Mikael Blom
30/7 18.00 Musik i sommarkväll Kungslena kyrka
24/7 18.00 Musikgudstjänst Säterbo kyrka, (Arboga)
16/7 15.00 Bröllop:
Julius&Johanna
Låstad kyrka Helena Ambertsson, Mattias Helje
8/7 19.00 Sommarmusik Fågelö kapell Lasse Hagström
3/7 18.00 Musikgudstjänst Husaby kyrka Helena Ambertsson
2/7 19.00 Musik i sommarkväll Kälvene kyrka
30/6 19.00 Veckomässa med musik Broby kapell L Börjeson
25/6 11.00 Gudstjänst Fågelö kapell Bibbi Björlander
24/6 20.30 Musikgudstjänst Fredsbergs kyrka Anton Glans
24/6 19.00 Underhållning Fredsbergs hembygdsgård
19/6 11.00 Avskedsgudstjänst Ekeberga kyrka A-K Palm
10/6   RANSÄTERSTÄMMAN    
29/5 11.00 Pastoratsgudstjänst S:ta Helena kyrka Brita Söderberg, körer
15/5 18.00 Musikgudstjänst Kållands Åsaka kyrka Sven Viksten
15/5 11.00 konfirmationsgudstjänst S:ta Helena kyrka Brita Söderberg
6/5 10.30 Bgravningsgudstjänst Vings kyrka
23/4 23.00 Midnattsmässa Husaby kyrka Helena Ambertsson
21/4 18.00 Skärtorsdagsmässa S:ta Helena Kyrka Brita Söderberg
3/4 18.00 Jubileumsgudstjänst Mariestads domkyrka Leksbersgs kyrkokör
27/3 18.30 Musikgudstjänst Bjurums kyrka Kör, Annelie Karlsson
11/3 13.00 Begravningsgudstjänst Frösve kyrka Cecilia Lövgren
27/2 18.00 Musikgudstjänst Elings kyrka Te Deum, A-L Andersson
6/2 11.00 Gudstjänst Glasskolan, Kosta A-K Palm
16/1 18.00 Underhålning Parnassen, Skövde Skövde allmänna konstförening
9/1 16.00 Julgrans dans Däldernas kapell, Skövde Kristina Stridsborg
6/1 16.00 Musikgudstjänst Ekeberga kyrka, Kosta A-K Palm
1/1 18.00 Kvällsmässa Leksbergs kyrka Bibbi Björlander
         

 

 

 

Utförda uppdrag 2010

31/12 18.00 Nyårsgudstjänst Häggesleds kyrka Per Bjelkeflo
31/12 14.00 Nyårsbön Sävare kyrka Ing-Marie Johansson
26/12 18.00 Musikgustjänst Grästorps kyrka Margareta Särevik
26/12 11.00 Gudstjänst Mariestads Domkyrka Bibbi Björlander
24/12 23.00 Julnattsmässa Sjogersta kyrka A-B Karlgren
24/12 16.00 Julbön S:ta Helena kyrka Brita Söderberg
11/12 11.00 Underhållning Rörstrand Spelmanslaget
5/12 11.00 Gudstjänst Strömstad kyrka Gerts Gillberg
28/11 10.00 Adventsgudstjänst Vedums kyrka A-L Andersson, Johan Mjörnestrand, kör
27/11 16.00 "Himmelen Inom" Folkmusikmässa av Anders Nyberg S:ta Helena kyrka, Skövde Samuel Johansson,kör, instr
20/11 20.00 Folkmusik konsert Hjo Konsthall Harald Kennemark
6/11 18.00 Minnesgudstjänst Fägre kyrka Kör,Maria Johnson
6/11 16.00 Minnesgudstjänst Beatebergs kyrka Maria Johnson
6/11 14.00 Dopgudstjänst ? Maria Johnson
6/11 10.00 Minnesgudstjänst Bällefors kyrka Maria Johnson
17/10 14.00 Syföreningsjubiléum Bitterna kyrka Anna-Lena Andersson
25/9 11.00 Musik i centrum S:t Olofs kyrka, Falköping
21/9 14.00 Dagledigträff Husaby församlingshem Helena Ambertson
13/9-18/9   ÄLGJAKT Sälenfjällen  
5/9 14.00 Från Pärleport till Rock´n Roll Vara konserthus Janne Åström, Bo Fridh, Peter Danielsson, Jörgen Fredriksson, Kôrskôj
22/8 19.00 Sommarmusik Forsviks kyrka  
21/8 Natur/musikmystik Väla Kurens kusar
15/8 19.00 Friluftsgudstjänst med allsång Storebergs café Daniel Westin
14/8 18.00 Musikgudstjänst Suntaks g:a kyrka  
14/8 16.00 vigsel Kavelbron
10/8 19.30 Musik och lyrik med cemblo och fiol Skara Domkyrka Rejbjörn Carlshamre, Cembalo
8/8 19.00 Musik i sommarkväll Götalundens kyrka J-E Wadén
5/8 18.00 Musik i sommarkväll Fröseke kapell Harald Kennemark, tramporgel
4/8 19.00 Musikgudstjänst Ekeberga kyrka, Kosta Harald Kennemark, tramporgel
1/8 16.00 Hembygdsgudstjänst Saleby hembygdsgård Christina Graneheim
31/7   SPELMANSSTÄMMA Odensåker  
29/7 19.00 Sommarmusik Tådene kyrka Per Bjelkeflo
25/7 16.00 Friluftsgudstjänst Skofteby kyrkplats
17/7 15.00 Vigsel på Såtenäs    
10/7 15.00 Vigsel Suntaks kyrka
4/7 18.00 Musikgudstjänst vid hemvändardag Husaby kyrka Curt Lindholm
26/6 15.00 Friluftsgudstjänst Nicolaiparken, Lidköping Peter Enebäck
26/6 11.00 Gudstjänst Fågelö kapell Birgitta Björlander
25/6 20.30 Musikgudstjänst Fredsbergs kyrka  
25/6 19.00 Underhållning Fredsbergs hembygdsgård
25/6 15.00 Midsommar på Läckö    
11/6-12/6   SPELMANSSTÄMMA Ransäter  
28/5 21.30 Musik Skara Domkyrka Domkyrkokören, Reijbjörn Carlshamre
29/5 11.00 Konfirmationsgudstjänst S:ta Helena kyrkan, Skövde  
29/5   Underhållning vid Hembygdsförbundets riksting Odensåker Helena Ambertsson
23/5 10.00 Gudstjänst Hangelösa kyrka  
16/5 18.00 Musikgudstjänst N. Kyrketorps kyrka Birgittakören, AnnBritt Karlgren

8/5 09.00-17.00 Folkmusikdag / Lidköpings Musikskola
23/4 19.00 Underhållning vid Rotarykonferens /Karlsborg
20/4 kl 12.00 Föredrag vid rotarysammanträde / Götene
14/4 13.00 Begravning / Tibro gravkapell
5/4 18.00 Musikandakt / Kvänums kyrka / A-L Andersson
5/4 16.00 Musikgudstjänst /S. Lundby kyrka / Te Deum-kören, A-L Andersson
3/4 23.00 Påsknattsmässa / S:t Nikolai kyrkan / A-L Åstrand
2/4 11.00 Långfredagsgudstjänst / N Kyrketorps kyrka/ Mats Bengtsson
1/4 18.00 Skärtorsdagsmässa / S:ta Helena kyrka / Brita Söderberg, kör
29/3 19.00 Passionsandakt/ Skälvums kyrka/ Helena Ambertson
30/3 19.00 Passionsandakt/ Skälvums kyrka/ Helena Ambertson
31/3 19.00 Passionsandakt/ Skälvums kyrka/ Helena Ambertson
28/3 11.00 Gudstjänst / S:t Matteus kyrka / Curt Lindholm
14/3 11.00 Gudstjänst / Leksbergs kyrka / Lasse Hagström
30/1 18.00 Folkmusikkonsert /S:ta Helena kyrka /Lasse Hagström, Helena Ambertsson, J-E Wadén
15/1 19.00 Underhållning vid pers.fest /Helena Ambertsson

10/1 16.00 Julgransdans /Däldernas kapell /Kristina Stridsborg

Början av sidan

 

 

 

 

 

 

Utförda uppdrag 2009

11/1 16.00 Julgransplundring Däldernas kapell, Skövde Kristina Stridsborg
18/1 10.30 Gudstjänst Björsäters kyrka
23/1 14.00 Nyckelharpomusik vid Öppet hus Miljökontoret Östra Skaraborg, Skövde
7/2 13.00 Musik vid vernisage Skövde Konsthall
8/2 18.00 Ljusgudstjänst Broby kapell
14/2 17.00 Folkmusik konsert med andakt S:ta Helena kyrka Helena Ambertsson, J-E Wadén, Lasse Hagström
5/3 18.30 Konsert i "öppen kyrka" Vara kyrka Eric Nyberg, orgel
7/3 09.30-16.30 Låtlördag/kurs Birgittasalen, Lidköping
22/3 14.00 "All you need is love" Musikgudstjänst Ekeberga kyrka, Kosta A-K Palm, Måleråskören
8/4 19.00 Strömlös Passionsandakt Skälvums kyrka Helena Ambertsson
9/4 19.00 Skärtorsdagsmässa Hagelbergs kyrka A-B Karlgren
11/4 23.30 Påsknattsmässa Husaby kyrka Helena Ambertsson
17/4 15.00 Mottagning med anledning av förlovningen mellan H.K.H. Kronprinsessan och Herr Daniel Westling Kungliga slottet i Stockholm Kungaparet, Kronprinsessan, Daniel Westling Marika Jakobsson, Jon Sirén
18/4 09.30-16.30 Låtlördag/kurs Birgittasalen, Lidköping
27/4 14.00 Underhållning vid Frälsningsarméns måndagsträff Frälsningsarmén, Skövde
10/5 18.00 Musikgudstjänst i "folkviseton" Holmestads kyrka Jens Johansson, kör
17/5 18.00 Musikgudstjänst Vartofta-Åsaka
21/5 14.00 Vigsel Hagelbergs kyrka
31/5 13.00 Musik i G:a Kosta Hembygdsgården Kristallen, A-K Palm,
4-7/6 SPELMANSSTÄMMA Ransäter
12/6 08.00-12.00 Rydsskolans avslutning S:t Matteus kyrka
19/6 Midsommarfirande Läckö slott Marika J, Henrik W, Sven-Inge A, Jimmy P, Kultis/folkdansare Tripple&Touch, SVT
20/6 14.00 Friluftsgudstjänst Lövön, Götlunda Åsa Westerberg
20/6 18.00 Musik i sommarkväll Medåkers kyrka
21/6 11.00 Högmässa Trefaldighetskyrkan, Arboga Anna Ytterberg
21/6 20.00 Musik i sommarkväll Skälvums kyrka Helena Ambertsson
27/6 14.00 Vigsel Läckö Slott
28/6 11.00 Gudstjänst S:ta Helena kyrka, Skövde Lasse Hagström
5/7 19.30 Friluftsgudstjänst Larv
9/7 19.00 Underhållning Tidaholm Jon Sirén
12/7 18.00 Konsert i vägkyrka Södra Härene kyrka Harald Kennemark
1/8 14.00 Vigsel Varnhems Klosterkyrka
1/8 18.00 SPELMANSSTÄMMA Odensåker
2/8 16.00 Friluftsgtj vid Hembygdsdag Saleby
18/8 13.00 Begravningsgudstjänst Flakebergs kyrka Daniel Westin
22/8 13.30 Vigsel Läckö slottskapell
23/8 11.00 Avskedsgudstjänst Ekeberga kyrka A-K Palm
23/8 19.00 Musik i sommarkväll Brandstorps kyrka
29/8 Bröllopsfest Målerås
30/8 11.00 Musikgudstjänst Lessebo kyrka
30/8 18.00 Musikgudstjänst Ekeberga kyrka A-K Palm
2/9 12.00 Invigning Hjo Mejeri Jon Sirén
7-13/9 Älgjakt Sälen
17/9 12.00 "När jag spelade på Kungliga slottet" Tibro Rotaryklubb
23/9 18.30 Bröllop & Romantik i Läckö-Kinnekullebygden Lidbeckska huset, Lidköping Anna Ohlin Ek
26/9 12.00 Lunchmusik S:ta Helena kyrka , Skövde Lasse Hagström
30/9 18.30 Bröllop & Romantik i Läckö-Kinnekullebygden Gössäter Anna Ohlin Ek
2/10 19.00 Konsert Hjälstad kyrka Lena Sundholm, Maria Johnsson m fl
4/10 18.00 Musikgudstjänst Hällums kyrka Erik Nyberg,orgel
10/10 14.00 Vigsel Vårgårda
18/10 18.00 Jubileumsgudstjänst Malma Kapell Margareta Särevik, fiol och orgelharmonium
27/10 19.00 Folkmusikunderhållning Strömma Lantbruksskola Jon Sirén
31/10 18.00 Minnesgudstjänst Beatebergs Kyrka Kör, Maria Johnsson
5/11 19.00 Musikcafé med fiol och orgelharmoninum Timmersdala församlingshem Harald Kennemark, harmonium
8/11 18.00 Folkmusik-konsert Mariestads Domkyrka Lasse Hagström, Helena Ambertsson, J-E Wadén

29/11 15.00 Adventsgudstjänst Larvs kyrka Kör
6/12 18.00 Folkmusikmässa "Himmelen Inom" S:t Matteus kyrka, Skövde Kör
20/12 18.00 Stilla musik inför julhelgen Hagelbergs kyrka Marika Jakobson
24/12 23.00 Julnattsmässa N Kyrketorps kyrka Annbritt Karlgren
26/12 17.00 Musikgudstjänst Ekeberga kyrka Körer, A-K Palm

 

 

Början av sidan

 

 

Hem | Om mig | Spelplan | Uppdrag |

Låtar med noter |Skivor | Noter |

Medspelare || Kontakta mig |

e-postadress: lars-olof@ejstes.se
©2009 logo